Technika

Biograf 16 se věnuje natáčení a projekci 16mm filmů, s čímž souvisí i jeho technické vybavení nabyté v letech 2010 – 2011 ve spolupráci s Barrandovem, Meoptou, Ateliéry Zlín a MW-screens. Biograf 16 je pouze označením filmových aktivit občanského sdružení Postřeh.

Aktuálně disponujeme 3 renovovanými promítačkami Meopta Meoclub electronic 2. Další dva stroje používáme jako základnu náhradních dílů a průběžně jednáme o odkupu dalších strojů.

Promítáme jak z kinobusu, tak v místech, kde tomu prostředí nedovoluje, umístíme promítačku přímo do prostoru diváků.

Takto netradičně se promítá například v Opavě na Ptačím vrchu. Na této fotografii vidíte nejvzácnější objektiv Meopta umožňující projekce ze vzdálenosti 26m.

K práci s filmem neodmyslitelně patří také archivace a kontrola kopií, k čemuž slouží stolní 16mm převíječka převezená z filmových laboratoří Barrandov. Umožňuje převíjení na kotouče i pouhé 16mm středovky.

Pro práci v terénu používáme 3 zcela nové převíječky Meopta, umožňující převíjení pouze kopií na filmových kotoučích.

Kinobus Barkas B1000. Východoněmecký minibus pro 8 lidí s motorem Wartburg zatím vždy dojel na místo promítání. K září 2011 nové brzdy, výfuk, kompletní výměna spojky, těsnění hlavy motoru, renovace elektrických rozvodů. Najeto 58 000 km.

Pohled to útrob kinobusu. Pokud se promítí přímo z něj, jsou místo kotoučů na lavici dvě promítačky. Boční dveře jsou zavřené a film tak není rušen typickým vrkotem strojů.

Nejnáročnější podoba letního kina. Přípravy i balení trvají celý den. Původní světelná rampa z 60. let, ručně dělané plátno na dřevěné kontrukci 4x3m. Letní kino v nádvoří státního zámku Hradec nad Moravicí. Kulturní akce se zde většinou nekonají, jen jednou za dlouhý čas letní kino (nádvoří je nově zrekonstruované a choulostivé na případnou devastaci).

Na letních projekcích se většinou střídají dvě promítačky. Během projekce prvního dílu se zavádí druhý díl atd.

Klubové projekce stojí většinou pouze na jedné promítačce a lidé musí čekat na nahození dalšího kotouče.

Na nádvoří se nesmí vjet autem, proto se letní kino musí kompletně přesunout a znovu zapojit mimo protory kinobusu. Je to časově hodně náročné, proto tuto variantu do budoucna pro svou atmosféru chystáme pouze pro případ dvoudenního filmového festivalu.

Pohled na projekci Obecné školy v roce 2010.

Bylo opravdu horko, proto jsou kryty promítaček otevřené…

Letní kino v roce 2011 s profesionálním plátnem MW screens kotveným kdekoli v přírodě. Toto je umístění kina ve Vítkově ve Slezsku. Sestavení kina trvá cca 1 hodinu, narozdíl od ryze retro kina na předchozích snímcích.

A bude se promítat Pan Tau :-) .

Díky 4 druhům objektivů můžeme promítat od vzdálenosti cca 8 metrů do 26 metrů. Díky tomu neděláme jen letní kina, ale i klubové projekce, nejčastěji v Brně – Starý pivovar, nebo nově BKC – sál B. Bakaly.

Pokud je to zapotřebí, můžeme promítat i v kině Hradec nad Moravicí (pokud do budoucna rozjedeme festival 16mm filmu, může být některá z jeho částí i v původním kině).

Na zámku v Hradci nad Moravicí máme po ročním měření vlhkosti a teploty také filmový archiv. Na obrázcích vidíte teprve první část filmového fondu, který se postupně přesouvá z Barrandova.

Z výnosů letního kina 2011 jsme nakoupili nové regály.

A další peníze spolkne i náročná kontrola všech titulů…

Nejčastější závady promítaček jsou elektrického charakteru. Odchází stále některý z bloků. Sehnali jsme ještě původní polovodiče, takže po diagnostice osazujeme opět originální díly (tranzistory, integrované obvody…). Opravy elektroniky se dějí většinou po pracovní době v elektrodílně společnosti Tipa. Bez tohoto širokého technického zázemí a elektrotechnického vzdělání nelze udržet kino s původními stroji v provozu…

Zesilovač, jehož útroby jsou osazeny novými jednotkami PT005 společnosti Tipa. Z Tesly zůstala pouze krabice a transformátor. Upraven pro propojení s promítačkami Meoclub 16.

A filmy se nejen promítají, ale i natáčí (Krasnogorsk-3). Kromě obrazu je třeba zaznamenat také zvuk. Postřeh vlastní kompletní mobilní nahrávací studio, umožňující současný záznam do 8 stop. Zaměření na zvukovou tvorbu a záznam je mnohem delší než na film. V oblasti záznamů klavírů spolupracujeme už od února 2009 se společností PETROF pianos.

A takhle vypadá obraz sejmutý Krasnogorskem-3 na český materiál FOMA.

Aneb znělka letního kina Biograf 16…

…vyvolaná v Brně u Tomáše Hudečka (Red Processing).

A exponovaná za užití vlastního digitálního expozimetru s čidly ISL29003.

Připravujeme: Laserové promítání titulků a titulkování kopií zakoupených v zahraničí.